Skip to content
Home » Šta je PPA?

Šta je PPA?

Personalni porođajni asistent je obučena osoba koja ima legitimitet i pravo aktivnog učešća pri porođaju u porodilištu, na nemedicinski način, unutar medicinskog tima i daje podršku pri dojenju. PPA je informativna, fizička i psihološka podrška ženi i partneru tokom: trudnoće, porođaja, postpartuma, dojenja, ciljanog začeća i ciljane prirodne kontracepcije.

Personalni porodjajni asistant (PPA) je novo zanimanje. Autor ovog programa je babica Ivana Veličkov. Program je sertifikovan od strane Zdravstvenog saveta Srbije kao Nacionalni kurs prve kategorije. Program traje 90 radnih sati teorije i prakse, nakon čega se dobija obavezna literatura i polaže ispit. Medicinski radnici, lekari, babice, stomatolozi i drugi dobijaju bodove za licencu. Za pohađanje ove obuke nije potrebno da imate predznanje iz oblasti medicine.

Ko može da pohađa program PPA?

Ovaj program je namenjen svim ženama sa ciljem da oplemene sebe kao ženu ili pak da se profesionalno bave ovim zanimanjem. Ovu edukaciju mogu pohađati i žene koje nisu obrazovane u oblasti medicine. Ovu edukaciju mogu pohađati i žene koje se nisu ostvarile kao majke. To takođe nije uslov. Ali je preporuka da se ova edukaciija završi i u cilju psihofizičke pripreme za začeće, trudnoću, porođaj i babine.

Šta možete da radite po završetku obuke PPA?

Nakon završene obuke i dobijanja sertifikata, u Agenciji za privredne registre možete otvoriti svoj edukativni centar ili savetovalište. Presonalni porođajni asistent je profesionalno obučena osoba za:

  1. držanje grupnih i individualnih časova psihofizičke pripreme trudnica,
  2. držanje časova o reproduktivnom zdravlju žena
  3. držanje ostalih časova sa temama obrađenim planom i programom ppa
    (Ako držite edukacije kao PPA, po ppa programu, nemate prava implementacije drugih znanja i informacija stečenih na drugim edukacijama.)

Ako ste majka, kao i na svakoj edukaciji ovog tipa u svetu možete dovesti bebu do tri meseca starosti. Nakon toga postaju aktivniji i zahtevaju puno vaše pažnje tako da nećete biti u prilici da dobro savladate program. Takođe se ne savetuje dovođenje dece starije od tri meseca zbog pažnje i koncentracije ostalih učesnica. Hvala na razumevanju.

Ako ste već pohađali ovaj program možete ga pohađati opet kako bi ste utvrdili ili obnovili svoje znanje.

Koja je razlika između babice i PPA?

PPA ne sme samostalno obavljati porođaj, dijagnostikovati, delegirati lekove i slično. On ima ograničenja u odnosu na lekarsku ili babičku profesiju i kreće se isključivo u oblasti naučenog plana i programa edukacije.

Koja je razlika između dule i PPA?

Dula je takođe podrška ženi. Ali se plan i program ovih dveju edukacija u mnogome i u bitnome razlikuje. Na primer, ono što se uči u programu ppa je masaža ožiljka od carskog reza, tehnika okretanje karlično postavljene bebe, tehnika nameštanja zavaljene materice, menstrualni ciklus, ciljano začeće, prirodna kontracepcija i drugo…to program za dule ne nudi.
Vreme trajanja edukacije za dulu je 21h-3 dana, dok edukacija ppa traje 90h-10 dana.

Da li program PPA mogu pohađati državljani druge zemlje?

Da! Program ppa mogu pohađati i državljani okolnih zemalja, Rh, BIH, CG, Makedonija. Takođe. svojim zemljama mogu u APR-u otvoriti svoje preduzetničke delatnosti.

PPA ima svoje neprofitabilno udruženje koje se bavi zaštitom, očuvanjem i unapređenjem ženskog zdravlja. Članovi udruženja mogu postati svi koji prođu ppa program i koji se drže etičkih kodeksa. Član se postaje slobonom voljom. Niste u obavezi po završetku edukacije da postanete deo PPA zajednice.